wizerunek wydajność
 

Aktualności

2021.08.31 Zawieszenie działalności 2019.05.28 Mamy 30 lat
 

Artykuły

     
 

wydaj
sobie
książkę

 

Zajrzyj
na naszego
bloga

/
/

Co to jest oprogramowanie "web-based"?

 

"Web-based" - pojęcie młodziutkie, a już właściwie przestarzałe

Heraklit z Efezu, który nie miał szansy korzystać z Facebooka czy innych przejawów dzisiejszej zmiany, orzekł, że „jedyną stałą rzeczą jest zmiana”. Kolejne stulecia coraz dobitniej zdają się potwierdzać to spostrzeżenie. Tak też jest i z pojęciem web-based, które zanim jeszcze na dobrze rozgościło się w słownikach (nawet specjalistycznych) już jest wypierane przez bardziej polskobrzmiące pojęcie „w chmurze” (ang.: "cloud").

 

Cofnijmy się jednak do czasów, kiedy o przewagę na rynku internetowym walczył Netscape i Internet Explorer, Google dopiero raczkował a Firefox i Chrome były słowami nieznanymi - podobnie zresztą, jak sam Facebook. Na naszych komputerach było wówczas bardzo dużo oprogramowania, ale wszystkie te programy były zainstalowane na naszym twardym dysku.

Dzisiaj korzystamy z całej masy programów, które fizycznie na naszym dysku nie są zainstalowane - są nimi chociażby Twitter, wspomniany wcześniej Facebook, Google Drive czy Gmail. Programy te działają w przeglądarce internetowej - stąd nazwa web-based, jako bazujące na sieci.

 

Z czasem oprogramowanie web-based używane online zaczęło umożliwiać coraz większą pojemność dyskową. Kiedy w 2005 roku startował Gmail oferował jedynie 1 GB pojemności. Dość powiedzieć, że w tym czasie dyski twarde używane w komputerach miały już pojemności zbliżone do dzisiejszych (100-500 GB). Zatem ten pojedynczy gigabajt mógł stanowić jedynie uzupełnienie, a nie alternatywę. Dzisiaj usługi Google to już 15 GB pojemności, ale jeśli dorzucimy do tego przestrzeń w serwisach wideo, przechowywania plików czy zdjęć (dostępną za darmo dla każdej osoby), to okazuje się, że procentowo przestrzeń „w internecie” znacząco wzrosła w stosunku do niezmiennej praktycznie przestrzeni „lokalnej”.

 

Drugą tendencją w tym czasie było pojawienie się tabletów i smartfonów oraz to, że wiele osób posiada więcej niż jeden komputer. Istotne stało się więc nie tylko przechowywanie danych, ale łatwość korzystania ze zgromadzonych danych równolegle z każdego urządzenia. To doprowadziło do powstania pojęcia „chmury”. W praktyce jednak nie różni się ono niczym od pojęcia web-based (czyli bazujący na sieci). Jako jednak nazwa bardziej polska szybko zdobywa zwolenników (całkowicie słusznie).

 

 

 

W obecnych czasach aplikacje typu web-based są już jednymi z głównych, podstawowych narzędzi budowania wydajności firm.
To za ich pomocą, między innymi:

 


Podstawowe zalety takiego oprogramowania to:

 

autor: Karol

Projekt: GrupaMAK. Wszelkie prawa zastrzeżone GrupaMAK 1989-2023.